Biele vrany 2018: In memoriam Ján Kuciak a novinári, ktorí čelili hrozbe straty života

VIA IURIS a Aliancia Fair-play už po jedenásty raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana, ktoré sa udeľuje ľuďom za dôslednú obhajobu verejného dobra často napriek prekážkam.

Celý tento ročník venovali organizátori tomuto historicky významnému osmičkovému roku a ľuďom, ktorí boli vystavení obrovským skúškam. Udelená bola len jediná –  kolektívna Biela vrana – a získali ju Ján Kuciak a skupina investigatívnych novinárov, ktorí čelili extrémnemu ohrozeniu.

Organizátori tohtoročných protestov z Iniciatívy Za slušné Slovensko si odniesli špeciálne poďakovanie Rady Bielej vrany.

Biele vrany 2018

Spolu s Jánom Kuciakom ocenila Rada Bielej vrany tento rok novinárov Pavlu Holcovú (Centrum pre investigatívnu žurnalistiku CZ), Xéniu Makarovú (Trend), Zuzanu Petkovú (exTrend), Moniku Tódovú (Denník N), Mareka Vagoviča (Aktuality.sk) a Adama Valčeka (SME).

Ocenením novinárov Rada vyzdvihla výnimočnosť situácie, ktorej novinári čelili. „Do vraždy Jána Kuciaka sme žili v presvedčení, že v tejto krajine nehrozí za verejnú službu strata života. Táto udalosť bola pre spoločnosť takým šokom, že chceme životu Jána Kuciaka vzdať ocenením úctu a hold. Preto sme ju nechceli dopĺňať o iné príbehy. Ocenenie je aj mementom pre spoločnosť, aby nenechala zájsť vývoj tak ďaleko, ale všímala si náznaky problémov oveľa skôr,“ uviedol pre médiá výkonný riaditeľ VIA IURIS Milan Šagát.

Špeciálne u Jána Kuciaka ocenila Rada jeho mimoriadny ľudský a novinársky prístup. Podľa opakovaných svedectiev kolegov, ale aj novinárov z konkurenčných redakcií, bol na Slovensku výnimočný svojou nezištnou ochotou zdieľať poznatky a výsledky práce bez nároku na priznanie spoluautorstva. Opakovane spájal kolegov a odovzdával im svoje know-how. Odhaľovanie pravdy bolo preňho dôležitejšie ako túžba po exkluzivite a sólo odhaleniach. Zároveň pokrýval niektoré prehliadané témy, prinášal nové prístupy a bol výnimočne dôsledný.

Po vražde Jána Kuciaka prenikli na verejnosť informácie o tom, že tvrdé vyhrážky na adresu novinárov sú častejšie, ako sme sa mohli domnievať. Ostatných novinárov ocenila Rada preto, že boli po tejto vražde najviac ohrození, a ak by v tej situácii opustili svoju profesiu, bolo by to legitímne rozhodnutie. Oni však vytrvali a dôsledne si v tejto extrémnej situácii plnili novinárske úlohy. „Biela vrana pre novinárov je tak prejavom našej vďačnosti a úcty a zároveň aj poukázaním na nezastupiteľnú hodnotu novinárskej profesie pre spoločnosť najmä v zlomových okamihoch, ale aj upozornením na to, čomu všetkému museli novinári tento rok čeliť. Ako ukázalo vyšetrovanie, mnohí z ocenených boli sledovaní Mariánom Kočnerom a vykonávatelia vraždy Jána Kuciaka plánovali ďalšie vraždy,“ povedala na tlačovej konferencii riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

Špeciálne poďakovanie

Rada Bielej vrany tento rok udelila po prvý raz aj špeciálne poďakovanie iniciatíve Za slušné Slovensko. Vzhľadom na to, že niektorí z organizátorov sa rozhodli vstúpiť do politiky, a Biela vrana je striktne občianskym ocenením, nemohlo im byť odovzdané samotné ocenenie. Zároveň však Rada nemohla prehliadnuť význam a hodnotu Iniciatívy v prvom polroku roka 2018, a preto sa rozhodla udeliť špeciálne poďakovanie všetkým organizátorom protestov po Slovensku, ale aj na svete, združeným v Iniciatíve Za Slušné Slovensko.

Rada sa rozhodla vyzdvihnúť výnimočnú vytrvalosť, nezištnosť, udržanie nestraníckosti a občianskeho charakteru protestov, solidaritu, profesionalitu a zrelosť tohoto najmasovejšieho hnutia po roku 1989 v extrémnej politickej situácii, ich schopnosť udržať si masívnu podporu verejnosti a verne reprezentovať občiansky hlas.

„Na rozdiel od mnohých predchádzajúcich protestných vĺn prejavili organizátori výnimočnú zrelosť a rozvahu aj pod obrovským časovým a politickým tlakom. Dokázali si udržať dôveru verejnosti aj za cenu veľkých osobných obetí. Z príbehov jednotlivých organizátorov je zrejmé, čomu všetkému čelili, ale aj aké osobné a profesijné obete priniesli,“ povedala Wienk.

„Zároveň sme chceli vyzdvihnúť kľúčovú úlohu nezištného občianskeho aktivizmu v tejto dobe a oceniť jeho autentickú úprimnú podobu. V čase, keď politici masívne spochybňujú schopnosť ľudí sa nezištne spájať bez mocenských ambícií v čom im významne pomáhajú rôzne konšpiračné médiá, potrebujeme nechať zaznieť pravdu, všímať si a podporovať pravdivú podobu udalostí. Demokracia bude ohrozená vtedy, ak prestaneme veriť v dobro a mať schopnosť rozoznať fakty od lží,“ zavrel Šagát.

Ocenení novinári o tom, v čom dnes spočíva význam médií a prečo sa aj po vražde Jána Kuciaka rozhodli pokračovať vo svojej práci:

Marek Vagovič, Aktuality.sk:

Médiá dlho suplovali prácu polície, prokuratúry aj súdov. Aj vďaka novinárom ako Ján Kuciak sa to postupne mení, keďže ľudia ako Kočner alebo Bašternák už nie sú nedotknuteľní. Dnes je úloha médií skôr kontrolná, aby sa kompetentní neuspokojili a postavili pred spravodlivosť všetkých gaunerov z politiky aj biznisu.

Pretože sme to všetci dlžní Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej. Musíme pokračovať v ich odkaze a naďalej bojovať za slušné Slovensko. Nesmieme rezignovať, lebo ani oni by to nikdy nevzdali. Ďalšia šanca už nemusí prísť.

Monika Tódová, Denník N:

Novinári sú kľúčoví pre to, aby spoločnosť poznala pravdu. Len tá umožní občanom slobodne sa rozhodovať, kto má spravovať veci verejné.

Žurnalistika je pekné a slobodné povolanie. Po vražde Jána Kuciaka musia nielen novinári, ale aj celá verejnosť ukázať, že ak chceme byť vyspelá spoločnosť, nesmieme sa nechať zastrašiť, aj keď si to mnohí želajú.

Adam Valček, SME:

Naďalej je to úloha verejných strážnych psov, teda poukazovať na prešľapy. Nemusia sa nevyhnutne týkať korupcie. Otázky médií a diskusia na stránkach novín častokrát pomáhajú, aby vznikol lepší zákon.

Tento rok bol síce tragický, ale ukázal, aký veľký zmysel má táto práca a že jej výsledky môžu byť viditeľné veľmi rýchlo, ak orgány presadzovania práva konajú. Videli sme to na prípadoch káuz, ktoré boli najprv uzatvorené s výsledkom, že skutok sa nestal, ale po kritike od novinárov sa opäť otvorili a odstíhali. Bola by škoda vzdať sa, keď vidieť, že spoločnosť sa mení k lepšiemu a môžeme tomu ďalej pomôcť.

Xénia Makarová, (ex) Trend:

Ich význam sa podľa mňa nezmenil a médiá majú naďalej objektívne informovať o všeobecnom dianí v spoločnosti. Musia ale, oproti histórii, čeliť zároveň výzvam v podobe nových majiteľov vydavateľstiev a rôznym kvázi spravodajským portálom a blogom a je aj úlohou štandardných médií zdôrazňovať a ctiť vyváženosť informácií, ich dôveryhodnosť a hľadanie pravdy.

Pretože chcem, aby moje deti vyrastali v lepšej krajine a nič iné ani vlastne robiť neviem.

Zuzana Petková, (ex) Trend:

V dnešnej dobe, keď sa mnohí politici uchyľujú k populizmu, autokracii a dokonca fake news, majú médiá na Slovensku kľúčovú úlohu pri udržaní demokracie. Na Slovensku v posledných rokoch suplovali novinári aj prácu orgánov, ktoré mali vyšetrovať politicky citlivé kauzy, ale z rôznych dôvodov to nerobili. Vďaka médiám sa tak verejnosť dozvedela o Bašternákovi, Kočnerovi a ďalších prípadoch.

Ja som práve neostala, posunula som sa do tretieho sektora a Nadácie Zastavme korupciu, dôvodom, ale nebola Janova vražda, tá môj prestup skôr zdržala. Zostala som dlhšie, lebo sme sa ako tím AllForJan zaviazali v Janovej práci pokračovať a dotiahnuť veci do konca, na čom s kolegami spolupracujem aj naďalej.

Pavla Holcová, České centrum pre investigatívnu žurnalistiku

Mám za to, že význam médií se nezměnil. Poskytují informace, aby lidé mohli dělat důležitá životní rozhodnutí na základě pravdivých a nezkreslených informací.

Rozhodla jsem se zůstat. protože odejít by byl ten úplně nejhorší nápad. Musíme zůstat a vytrvat, abychom vyslali jasný signál, že problémy a nechtěná publicita se nedá vyřešit vraždou. Příběh nezabiješ.

Fakty o ocenení:

Laureátov 11. ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorej členmi sú: historik Ivan Kamenec, bývalý sudca Ústavného súdu SR a Európskeho súdneho dvora Ján Klučka, novinár Tomáš Němeček, kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák, predsedníčka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová a herečka Táňa Pauhofová. Súčasťou Rady sú aj zástupca Aliancie Fair-play a zástupca VIA IURIS.

Sošky bielych vrán pre laureátov už tradične vytvoril uznávaný výtvarník Fero Guldan.

Share This