S akými otázkami sa na nás obracajú ľudia pri výstavbe v ich okolí?

Pred pár týždňami zverejnil úrad podpredsedu vlády upravené verzie nových stavebných zákonov. Tie stále zvýhodňujú záujmy investorov pred právami obyvateľov, obmedzujú práva verejnosti zúčastniť sa na rozhodovaní o výstavbe v ich susedstve. Naďalej platí, že ľudia budú mať menej možností ovplyvniť výstavbu vo svojom okolí. Podstatná časť rozhodovania bude na projektantovi, stavebný úrad bude mať skôr formálnu úlohu.

K prepracovaným stavebným zákonom sme spolu s WWF Slovakia SOS/BirdLife Slovensko Slovensko.Digital a OZ Pre Dolinu preto podali hromadnú pripomienku, ktorú v opakovanom pripomienkovom konaní podporilo viac ako 5 500 ľudí. Vaše práva sme bránili na dnešnom rozporovom konaní (6. 9. 2021), ktoré pokračuje budúci týždeň.

Prečítajte si, s akými problémami pri výstavbe v ich susedstve sa stretávajú ľudia, ktorí nás žiadajú o právnu radu, a o možnostiach ich riešenia.

Otázka

Stavebný úrad povolil výstavbu priemyselného parku bez toho, aby zohľadnil pripomienky nás, susedov. Čo môžeme robiť, keď už bolo pre prevádzku vydané stavebné povolenie?

Odpoveď

Voči stavebnému povoleniu môžete podať odvolanie. Je potrebné poukázať na nezákonnosť konania a porušenie vašich práv. V prípade, že vaše odvolanie stavebný úrad zamietne, môžete voči tomuto rozhodnutiu o odvolaní podať žalobu na príslušný krajský súd.

Rovnako môžete na príslušnej prokuratúre podať podnet na vykonanie prokurátorského dozoru.

Viac o možnostiach, ktoré ako účastník konania v takýchto prípadoch máte k dispozícii sa dočítate v našom Občianskom kompase

Otázka

V mojom blízkom okolí plánujú postaviť farmu ošípaných a ako vlastník susednej nehnuteľnosti som sa stal účastníkom územného konania. Aké sú v tomto konaní moje práva?

Odpoveď

Účastník akéhokoľvek správneho konania má vo všeobecnosti práva, ktoré mu zaručuje správny poriadok:

  • právo podávať námietky a pripomienky a vyjadriť sa ku zhromaždeným materiálom a dôkazom (podkladom rozhodnutia); v územnom konaní (teda v konaní, v ktorom sa rozhoduje o tom, kde a ako sa umiestni konkrétna stavba), je možné namietať predovšetkým nasledovné:
    • či je navrhovaná stavba v súlade s platným územným plánom obce alebo zóny;
    • či stavba vyhovuje všeobecným technickým požiadavkám na výstavbu;
    • či stavba vyhovuje predpisom, ktoré ustanovujú hygienické podmienky, protipožiarne podmienky, bezpečnostné podmienky, dopravné podmienky, ale tiež podmienky ochrany prírody a krajiny, starostlivosti o kultúrne pamiatky, podmienky ochrany pôdneho a lesného fondu a pod.
  • právo zúčastniť sa ústneho pojednávania a miestnej obhliadky;
  • právo navrhovať vykonanie dôkazov (napr. navrhnúť vypracovanie znaleckého posudku alebo uskutočnenie obhliadky miesta, na ktorom bude stavba umiestnená);
  • právo, aby sa stavebný úrad vysporiadal so záverečným stanoviskom z procesu EIA a presvedčivo odôvodnil, ak sa pri rozhodovaní odchýlil od záverečného stanoviska, v prípade, keď konaniu predchádza proces EIA;
  • právo nazerať do úradného spisu a dostať kópie zo spisu;
  • právo, aby stavebný úrad, ktorý rozhoduje, uviedol, ako sa vyrovnal s návrhmi a námietkami účastníkov konania a s ich vyjadreniami k podkladom rozhodnutia;
  • právo, aby mu bolo doručené rozhodnutie;
  • právo podať odvolanie proti rozhodnutiu;
  • právo podať žalobu na súd proti rozhodnutiu, ak bolo odvolanie zamietnuté.

 

Otázka

V našom susedstve plánujú postaviť polyfunkčný objekt. O tejto výstavbe som sa dozvedel až v oznámení o stavebnom konaní. V ňom sa uvádza, že na námietky, ktoré mohli byť uplatnené v územnom konaní sa neprihliada. Aké sú moje práva, keď nesúhlasím s jej umiestnením?

Odpoveď

V stavebnom konaní už nie je možné podávať tie námietky, ktoré bolo možné podávať v predchádzajúcom konaní – teda v územnom konaní. To znamená, že v stavebnom konaní už nie je možné namietať napríklad to, kde bude stavba umiestnená. Ako vlastník susedného domu ste však mali byť od začiatku územného konania o tomto konaní informovaný. Je preto potrebné preveriť, či stavebný úrad informoval o územnom konaní tak, ako mal – na úradnej tabuli, webstránke úradu a pod. 

Účastník konania, s ktorým sa malo konať ako s účastníkom, no nekonalo sa tak, má možnosť buď požiadať správny orgán o obnovu konania podľa správneho poriadku alebo sa obrátiť na súd so žalobou opomenutého účastníka podľa súdneho správneho poriadku

Ak by ste sa ne.stihli zapojiť do stavebného konania, tak tieto prostriedky by ste mohli využiť vo vzťahu k územnému konaniu, o ktorom ste neboli informovaný.

Otázka

Ako máme postupovať, ak stavebná firma vykonáva stavebné práce na susednom pozemku pravdepodobne bez platného stavebného povolenia, resp. na základe stavebného povolenia, ktoré už nie je platné.

Odpoveď

V tomto prípade môžete podať podnet stavebnému úradu, resp. Slovenskej stavebnej inšpekcii na výkon štátneho stavebného dohľadu podľa zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon). Orgány štátneho stavebného dohľadu sú oprávnené zisťovať, či sa stavba vykonáva podľa stavebného povolenia. Rovnako sú oprávnené nahliadať do stavebného denníka, z ktorého by malo byť jasné, aké práce boli v lehote dvoch rokov od právoplatnosti stavebného povolenia vykonané.

V podnete odporúčame uviesť, že máte vedomosť o tom, že stavba sa uskutočňuje bez stavebného povolenia, resp. po uplynutí jeho platnosti. Ak viete k tomuto prípadu poskytnúť dôkazy (napr. písomné vyhlásenia, svedkov, fotografie), priložte ich k podnetu.

Ak si myslíte, že dochádza k uskutočňovaniu neoprávnenej stavby (stavebné povolenie, na základe ktorého sa stavba uskutočňuje, je neplatné), môžete podať orgánom činným v trestnom konaní (odporúčame prokuratúre) aj oznámenie o spáchaní trestného činu neoprávneného uskutočňovania stavby podľa trestného zákona. 

Otázka

Čo môžeme robiť, keď nesúhlasíme s výstavbou mrakodrapu v tesnej blízkosti nášho domu, ktorý je historickou pamiatkou? Stavebné povolenie bolo vydané v roku 2007.

Odpoveď

Keďže bola táto stavba povolená už v roku 2007, nie je možné ovplyvniť jej výstavbu, hoci realizácia stavby ešte nebola ukončená. Môžete však stále sledovať, či sa pri jej výstavbe dodržiavajú podmienky stavebného povolenia (teda, či sa stavba realizuje v súlade so stavebným povolením). Okrem toho je v podmienkach stavebného povolenia uvedená aj lehota na dokončenie stavby. Ak by došlo k porušeniu podmienok, môžete voči výstavbe podniknúť právne kroky.

Zároveň je podstatné, či je stavebné povolenie stále platné, pretože  podľa stavebného zákona stráca stavebné povolenie platnosť, ak sa so stavbou nezačalo do dvoch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti (ak stavebný úrad neurčil na začatie stavby dlhšiu lehotu).

Mohlo by vás zaujímať

Share This