VIA IURIS: Voľba ústavných sudcov – nepochopiteľný hazard s ochranou práv občanov

Poslanci parlamentu ani v treťom kole znovu nezvolili potrebný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Z 24 uchádzačov bolo jednoznačne možné zvoliť 10 vhodných kandidátov, zvolení však boli iba 4 – Pavol Boroň, Martin Vernarský, Marek Tomašovič a Patrik Palša. Naďalej teda hrozí, že ústavný súd nebude môcť prijímať rozhodnutia o najzávažnejších prípadoch – napríklad o protiústavnosti zákonov alebo o platnosti volieb. Budú sa zároveň ešte viac predlžovať prieťahy pri rozhodovaní o ochrane práv bežných občanov.

V doterajších hlasovaniach mal parlament na výber z takmer 50 uchádzačov a volil kandidátov už celkovo v šiestich hlasovaniach – v rámci troch kôl volieb. Poslanci mali nepochybne dostatok kvalitných nominantov, ktorí sa v zásade v jednotlivých voľbách opakovali. Na rokovania o kandidátoch bolo veľa možností a času.

„Je nepochopiteľné, čo bráni časti poslancov NR SR, aby zvolili potrebný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu. Je na mieste pýtať sa, na čo časť poslancov čaká a za akých okolností sú ochotní zvoliť potrebný počet kandidátov. Ide o pokračujúci mimoriadne nezodpovedný prístup časti poslancov parlamentu, ktorý vážne ohrozuje ochranu práv občanov a právneho štátu. V tejto situácii je podľa nás neakceptovateľné, nezvoliť potrebný počet kandidátov,“ uviedla Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS.

Najdôležitejšie informácie o Ústavnom súde SR a voľbe kandidátov na ústavných sudcov nájdete na tematickej stránkeVIA IURIS www.zadobruvolbu.sk

Share This