Legislatívny proces
Obdobie: november 2014 – marec 2016
Ak je verejnosť pri tvorbe zákonov a ich noviel braná ako rovnocenný partner štátu, zvyšuje sa kvalita demokratického dialógu, schválené právne predpisy majú vyššiu kvalitu a sú ľuďmi v praxi viac akceptované.
Účasť verejnosti na tvorbe a príprave právnych predpisov však až do roku 2015 nebola upravená zákonom, ale len legislatívnymi pravidlami vlády, ktoré neboli schválené všeobecne záväzným právnym predpisom. V praxi to znamenalo, že dodržiavanie pravidiel, ktoré upravovali účasť verejnosti, bolo prakticky nevynútiteľné. Bežne preto dochádzalo k svojvoľnému porušovaniu a obchádzaniu týchto pravidiel zo strany tvorcov legislatívy. Manipulovali sa záznamy z rokovaní, pripomienky verejnosti sa ignorovali, pripomienkové konanie sa svojvoľne skracovalo, a to všetko bez hrozby akéhokoľvek reálneho postihu.
Pracovali sme preto na tom, by bol prijatý zákon, ktorý by ustanovil práva verejnosti na účasť na legislatívnom procese a nastavil by aj všeobecné pravidlá účasti verejnosti na ich tvorbe.
Problematickým je tiež samotný legislatívny proces v parlamente. Návrhy zákonov, ktoré sú prerokované v parlamente, vôbec nie sú predmetom verejného pripomienkového konania, pozmeňujúce a doplňujúce návrhy sa predkladajú na poslednú chvíľu, poslanci nemajú dostatok času na to, aby sa s nimi mohli oboznámiť a zaujať k nim kvalifikovaný postoj. Problémom boli aj tzv. prílepky k návrhom zákonov.
Dosiahli sme schválenie nového zákona o č. 400/2015 Z.z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky, ktorý obsahoval úpravu pripomienkového konania k návrhom právnych predpisov schvaľovaných vládou za účasti verejnosti.
Podarilo sa nám tiež presadiť dostatočné zakotvenie práv verejnosti v Legislatívnych pravidlách vlády, ktoré upravujú podrobnosti k procesu tvorby a prípravy zákonov a predstavujú vykonávací predpis k zákonu o tvorbe právnych predpisoch.
V zákone o rokovacom poriadku NR SR bol schválený zákaz „prílepkov“ a došlo k spresneniu pravidiel na podávanie pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.
Doteraz sa však nepodarilo upraviť práva verejnosti zúčastniť sa legislatívneho procesu v Národnej rade SR. Naďalej sa tak budeme snažiť aj o presadenie tejto zmeny.