Človek v ohrození vyhral na Krajskom súde spor so štátnou Eximbankou

Štátna exportno-importná banka (Eximbanka) rozhodla nezákonne, keď nesprístupnila informácie o zvažovanej podpore účasti slovenskej firmy na kontroverznom uhoľnom projekte Konya v Turecku. Rozhodol o tom dnes Krajský súd v Bratislave, ktorý tak dal za pravdu neziskovej organizácii Človek v ohrození. Tento typ projektov môže mať podľa organizácie obrovský vplyv nielen na miestnu komunitu, ale v prípade realizácie prispeje i k zhoršovaniu klímy.

Predmetom súdneho sporu bolo nesprístupnenie informácie o predbežnom a neformálnom záujme Eximbanky SR o podporu tureckého projektu. Banka odmietla sprístupniť aktivistom tzv. Letters of Intent s odôvodnením, že je potrebné zachovávať mlčanlivosť najmä o informáciách o uskutočnených obchodoch a stavoch na účtoch klientov.

“V zákone o slobodnom prístupe k informáciám neexistuje žiadne ustanovenie, na základe ktorého by bolo možné Letter of Intent nesprístupniť. Ak by tento dokument aj obsahoval informácie, ktoré majú byť zo zákona utajené, mali byť začiernené a ostatné informácie mali byť sprístupnené,” skonštatovala Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS, ktorá v spore organizáciu Človek v ohrození zastupovala.

Človek v ohrození sleduje niekoľko projektov, ktoré v prípade ich realizácie budú mať vážny negatívny dopad na miestne komunity a životné prostredie. Často ide o projekty v nedemokratických režimoch, ktoré nepoznajú občiansku participáciu a nerešpektujú práva dotknutých občanov. O to dôležitejšia je kontrola zo strany slovenskej verejnosti, ktorá je možná len vtedy, ak má verejnosť včasný prístup k informáciám a účasť na rozhodovaní.

„Eximbanka SR je verejná inštitúcia, ktorá disponuje verejnými zdrojmi. Slovenská verejnosť má pritom iba veľmi chabú predstavu o tom, aké projekty, v akých krajinách a s akým sociálnym a environmentálnym dopadom sú z našich verejných zdrojov podporované. Máme však signály, že Eximbanka chce posilniť aktívnu komunikáciu a brať dodržiavanie infozákona vážne,” uviedla Dana Mareková z neziskovej organizácie Človek v ohrození.

Misiou Eximbanky je podpora slovenských exportérov, pričom však má túto misiu napĺňať v súlade s ostatnými politikami štátu. Podporovať preto vývoz technológií postavených na fosílnych palivách je podľa organizácie Človek v ohrození v protiklade s klimatickými záväzkami, ktoré Slovensko prijalo.

Share This