Generálny prokurátor musí byť schopný pracovať naplno od prvého dňa v úrade

Podľa organizácie VIA IURIS by kandidát na Generálneho prokurátora SR mal spĺňať prísnejšie kritériá ako len 15 rokov právnickej praxe. Úpravy v predpokladoch na výkon funkcie Generálneho prokurátora, ktoré obsahuje poslanecký návrh na zmeny vo výbere GP nie sú dostačujúce.

 

Poslanecký návrh, ktorý prešiel prvým čítaním v parlamente a poslanci o ňom budú rozhodovať na júlovej schôdzi, výrazným spôsobom upravuje predpoklady na výkon funkcie generálneho prokurátora. Zatiaľ čo pozitívom je vyžadovanie osobnostných a charakterových predpokladov na výkon tejto funkcie, návrh obsahuje aj zmeny v odborných predpokladoch na túto funkciu. Generálnym prokurátorom by sa podľa návrhu mohla stať osoba, ktorá ma 15 rokov právnickej praxe bez bližšej špecifikácie. Takýto pojem je aj podľa Benátskej komisie veľmi široký. Pri takto významnej funkcii je osobitne dôležité byť veľmi precízny. Použitie skôr všeobecného výrazu než konkrétneho zoznamu kvalifikovaných skúseností alebo pozícií môže viesť k sporom.

NAPLNO OD PRVÉHO DŇA V ÚRADE

Post šéfa jednej z kľúčových inštitúcií v krajine si okrem iného vyžaduje aj absolútne nasadenie a rozhľadenosť v právomociach a procesoch prokuratúry, a to od prvého dňa v úrade. Podľa organizácie VIA IURIS je teda najvhodnejším kandidátom na GP človek so skúsenosťami z tejto oblasti – teda prokurátor, osoba, ktorá v minulosti prokurátorom bola alebo prípadne trestný sudca.

INFOGRAFIKA

Share This