Kvalitní kandidáti na ústavných sudcov by mali znovu kandidovať

Ústavnoprávny výbor NR SR, podľa jeho predsedu Róberta Madeja, zatiaľ nedostal žiaden návrh na kandidáta na sudcu ústavného súdu.

Podľa VIA IURIS je však v záujme Slovenska, aby oprávnené inštitúcie znovu navrhli tých kandidátov z prvej voľby, ktorí spĺňali vysoké odborné aj morálne požiadavky.

„Bola by veľká škoda pre Slovensko, ak by sa dobrí kandidáti z prvej voľby dali odradiť a demotivovať politickými hrami a obštrukciami a ak by v druhej voľbe už nekandidovali. V takom prípade by vlastne mohli uvoľniť miesta nevhodným kandidátom a nebolo by z čoho vyberať dobrých sudcov. Na ústavný súd by tak mohli byť zvolení kandidáti, ktorí nespĺňajú odborné a morálne požiadavky na ústavných sudcov alebo sudcovia politicky zaviazaní voči politickým stranám. Účasť kvalitných kandidátov na ústavných sudcov aj v druhej voľbe je nevyhnutná na to, aby bola zachovaná šanca na dobrý a nezávislý ústavný súd,“ skonštatoval Peter Wilfling, právnik VIA IURIS.

Na definitívny zoznam kandidátov na sudcov ústavného súdu si musíme počkať do 5. marca 2019, kedy skončí lehota na predkladanie návrhov.

Share This