Marcela Kosová je novou predsedníčkou súdnej rady

Novou predsedníčkou súdnej rady sa stala Marcela Kosová, vo voľbe získala 13 hlasov od 15 prítomných. Samotná Kosová nehlasovala, proti hlasovala iba Lucia Berdisová.

To, že sa po odvolaní Jána Mazáka podarilo veľmi rýchlo zvoliť novú predsedníčku, považujeme za dobrú správu pre justíciu, pretože súdna rada má významné kompetencie a je dôležité, aby bola plne funkčná.

Marcela Kosová je podľa nášho názoru nespochybniteľne kvalifikovaná na pozíciu predsedníčky ústavného orgánu sudcovskej legitimity, veľmi dobre rozumie fungovaniu samotnej súdnej rady a voľba ukázala, že má aj jednoznačnú podporu členov a členiek.

Zvolením Marcely Kosovej za predsedníčku súdnej rady sa tak začína nová éra tohto orgánu. Veríme, že bude predsedníčkou súdnej rady 24/7 a budeme pozorne sledovať, ako sa pod jej vedením podarí súdnej rade vysporiadať s obnovením dôvery v súdnictvo na Slovensku, ktorá je dlhodobo nízka.

Kto je Marcela Kosová

Sudkyňa Krajského súdu v Bratislave, ktorá bola do súdnej rady bola zvolená už dvakrát. Prvého mandátu sa vzdala sama vo februári 2022, aby bola už v apríli rovnakého roku opakovane zvolená sudcami západoslovenského volebného obvodu. Vo voľbe získala 369 hlasov, čo predstavovalo 72 % zo všetkých odovzdaných hlasov.

V doterajšom pôsobení Marcely Kosovej v súdnej rade vidíme viacero otáznych momentov, či už to boli niektoré hlasovania alebo jej časté mediálne vystúpenia v projektoch blízkych konšpiračnej a dezinformačnej vplyvovej scéne. O jej hodnotovom nastavení a odborných názoroch môžu čo to napovedať aj postoje z nedávnej minulosti:

    1. V roku 2017 sa Marcela Kosová spolu s ďalšími sudcami a sudkyňami zúčastnila zabíjačky, ktorú organizovala bratislavská advokátska kancelária. O stretnutí za jedným stolom s ľuďmi z justície, vrátane pani Kosovej, písal Marián Kočner v Threeme. Sudkyňa Kosová nepovažovala svoju prítomnosť na zabíjačke advokátskej kancelárie za etické zlyhanie, keď na akciu prišiel Kočner, spolu s Lenkou Praženkovou odišli.

 

    1. Marcela Kosová bola jednou z najvýraznejších kritičiek reformy súdnej mapy, kedy argumentovala aj tým, že nebol vypočutý hlas sudcov, nikto s nimi zmeny nekonzultoval a na takto zásadnú reformu nebol vytvorený dostatočný časový priestor.

 

  1. Keď štvrtá vláda Roberta Fica plánovala zrušiť dvadsať rokov fungujúci Úrad špeciálnej prokuratúry za niekoľko týždňov v skrátenom legislatívnom konaní bez toho, aby niekto zmeny konzultoval s prokurátormi, tak Marcela Kosová nemala námietky ako pri reforme súdnej mapy. Ako trestná sudkyňa tiež nikdy nenamietala netransparentnú a nepredvidateľnú aplikáciu § 363 TP generálnym prokurátorom. Skôr naopak.

Share This