Návrhy na ochranu právneho štátu a zvýšenie dôvery verejnosti v spravodlivosť
Sprísnenie procesu prijímania zmien v Ústave SR, možnosť verejnosti pripomienkovať aj poslanecké návrhy zákonov či priebežná obmena ústavných sudcov. Po opatreniach na zvýšenie dôveryhodnosti v oblasti prokuratúry VIA IURIS predstavuje ďalšiu sériu odborných návrhov na ochranu právneho štátu a chce tak prispieť k zvýšeniu dôvery verejnosti v spravodlivosť. Naše návrhy sme dnes poslali aj relevantným inštitúciám a politickým stranám.
Zmeny ústavy by mali byť len výnimočné
Ústavu je na Slovensku možné zmeniť rovnakým procesným postupom ako je to pri iných zákonoch, odlišuje sa len tým, že o jej zmene musí rozhodnúť parlament 3/5 väčšinou všetkých poslancov, teda minimálne 90 hlasmi. Patrí tak medzi najmenej chránené ústavy v Európe. Takto benevolentne nastavený proces spôsobil, že hoci sa ústava považuje za základný zákon, od roku 1993 sa zmenila až devätnásťkrát.
Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS: „Je všeobecne uznávané, že zmeny v ústave by mali byť prijímané na základe osobitného a predvídateľného postupu, ktorý musí byť prísnejší ako pri ostatných zákonoch a musí byť výsledkom konsenzu.“
VIA IURIS preto navrhuje v súlade s medzinárodnými štandardmi skvalitnenie a precizovanie procesu prijímania zmien slovenskej ústavy:
(Kompletné znenie opatrení nájdete TU)
- Vylúčiť skrátené legislatívne konanie pri prijímaní zmien Ústavy SR.
- Špecifikovať okruh navrhovateľov zmien Ústavy SR.
- Predĺžiť minimálnu dobu medzi jednotlivými čítaniami pri procese prijímania zmien Ústavy SR v parlamente a neumožniť skrátenie týchto lehôt.
Priebežná obmena ústavných sudcov ako krok k nezávislosti ústavného súdu
Ústavný súd, ako jedna z najdôležitejších inštitúcií v krajine, bol minulý rok dva mesiace paralyzovaný úplne a ďalších šesť mesiacov mohol pracovať len v obmedzenom režime, pretože národná rada nebola schopná splniť si svoju povinnosť a včas zvoliť dostatočný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu. Voľba ústavných sudcov sa stala predmetom politického boja na úkor ochrany právneho štátu a ľudských práv. V blízkej budúcnosti hrozí riziko, že jedna vládna väčšina bude dokonca voliť až 12 ústavných sudcov.
Najvhodnejším riešením, ktoré ochráni ústavný súd pred jeho paralyzovaním a ovládnutím vládnou väčšinou, je priebežná obmena sudcov. Znamenalo by to, že parlament by zvolil každé 4 roky približne tretinu ústavných sudcov, čím by sa zabezpečilo, že ústavný súd nebude pod kontrolou jediného parlamentu, pretože jeden parlament by nezvolil viac ako 4, resp. 5 sudcov.
Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS: „Ústavný súd má byť ochrancom ústavnosti a garantom spravodlivosti, nemôže byť zneužívaný politickou mocou. Požiadavky na vysoké charakterové a morálne vlastnosti kandidátov, verejná voľba či priebežná obmena ústavných sudcov sú zmeny, ktoré môžu prispieť k zvýšeniu nezávislosti jednej z najdôležitejších inštitúcií v našej krajine.“
VIA IURIS preto navrhuje opatrenia, ktoré by Ústavnému súdu SR zaručili štatút nezávislej a rešpektovanej inštitúcie:
(Kompletné znenie opatrení nájdete TU)
-
- Ústavní sudcovia sú v parlamente volení priebežne, v štvorročných cykloch.
- Prvá voľba kandidátov na ústavných sudcov by sa v parlamente mala konať aspoň 3 mesiace pred uplynutím funkčného obdobia niektorého zo sudcov.
- Kandidáti na ústavných sudcov by mali byť v parlamente volení kvalifikovanou väčšinou (90 hlasmi poslancov).
- Parlament by mal o kandidátoch na ústavných sudcov hlasovať vždy verejne.
- Kandidáti na ústavných sudcov musia mať vysoký morálny charakter.
Nedostatok času znižuje kvalitu legislatívneho procesu
Poslanecké návrhy zákonov
Verejnosť síce v súčasnosti môže pripomienkovať vládou tvorené návrhy zákonov, no v prípade tých poslaneckých takúto možnosť nemá. Zmeny zákonov sa tak dejú bez diskusie s odbornou či laickou verejnosťou, často príliš rýchlo a unáhlene. Poslaneckým návrhom zákonov je preto opakovane vytýkané, že z dôvodu vylúčenia pripomienkového konania dochádza k chybám, nepresnostiam a v dôsledku nepozornosti alebo neznalosti súvislostí vzniká riziko, že prijatý zákon prinesie neželané dôsledky.
Pozmeňujúce návrhy poslancov
Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy poslancov k prerokúvaným návrhom zákonov môžu výrazným a zásadným spôsobom ovplyvniť ich obsah. V praxi sú však politicky citlivé návrhy často predkladané na poslednú chvíľu a nielen verejnosť, ale ani samotní poslanci, sa s nimi pred hlasovaním v druhom čítaní nemajú možnosť oboznámiť a vyjadriť sa k nim.
Poslanci v mnohých prípadoch nemajú možnosť podrobne sa oboznámiť s pozmeňujúcimi návrhmi a legislatívny proces je zmätočný a nekvalitný. Ak v druhom čítaní boli na schôdzi národnej rady podané pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, predsedajúci má zabezpečiť ich doručenie poslancom, pričom hlasovanie o nich sa má konať najskôr po uplynutí 48 hodín od ich podania v rozprave. Národná rada v praxi využíva skrátenie tejto lehoty pri väčšine zákonov. V prípade schválenia pozmeňujúcich alebo doplňujúcich návrhov v druhom čítaní sa smie konať tretie čítanie najskôr na druhý deň po ich schválení. Avšak aj v tomto prípade môže parlament lehotu skrátiť, čo národná rada opakovane využíva bez ohľadu na počet a vplyv pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov. (V 7. volebnom období prebiehalo hlasovanie o pristúpení k tretiemu čítaniu ihneď celkovo 413-krát, pričom v treťom čítaní sa celkovo hlasovalo o 469 návrhoch.)
Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS: „Zmeny v legislatívnom procese, ktoré VIA IURIS navrhuje, nijakým spôsobom nezasahujú do právomocí poslancov, naším cieľom je celý proces sprehľadniť a skvalitniť.“
Zhrnutie navrhovaných zmien v oblasti legislatívneho procesu:
(Kompletné znenie opatrení nájdete TU)
-
-
- Verejnosť môže pripomienkovať aj poslanecké návrhy zákonov a návrhy výborov.
- O pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch môže parlament hlasovať až po dôkladnom oboznámení sa s nimi a uplynutí pevne stanoveného časového odstupu.
-
Návrhy opatrení vypracovali:
Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s organizáciou VIA IURIS
Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s organizáciou VIA IURIS