Neschválenie zmien vo výbere ústavných sudcov je sklamaním

Zmena ústavy týkajúca sa výberu ústavných sudcov nebola včera parlamentom schválená. Parlament možnosť na zlepšenie výberu ústavných sudcov nevyužil.

„Zachovanie súčasného stavu, ktorý nevyžaduje konsenzus väčšieho počtu poslancov, ponecháva priestor na zvolenie nevyhovujúcich kandidátov tak, ako to bolo v minulosti. V blížiacej sa voľbe kandidátov na ústavných sudcov teda hrozí, že vládna väčšina, ktorá ma najviac hlasov, presadí zvolenie sebe lojálnych kandidátov na ústavných sudcov a politicky ovládne Ústavný súd na celých 12 rokov, až do roku 2031,“ povedala advokátka VIA IURIS, Kristína Babiaková.

Ponechanie teraz platnej úpravy zvyšuje možnosť ohrozenia dôveryhodnosti Ústavného súdu SR. „Súčasný stav je však stále lepší ako pozmeňujúci návrh vládnej koalície, ktorý bol pôvodne schválený. Kľúčové teraz bude, aby proces vypočutia v parlamente zabezpečil, že budú zvolení takí kandidáti na ústavných sudcov, ktorí zabezpečia nezávislosť a dôveryhodnosť Ústavného súdu SR na nasledujúcich 12 rokov. VIA IURIS bude vypočutie sledovať,“ povedal právnik VIA IURIS Peter Wilfling.

Realizované s podporou:

Fond pre transparentne Slovensko logo

Share This