Ochranári vyzývajú envirorezort konať: Ukrajinské jadro je v závažnom stave

Ochranári v stredu doručili ministrovi životného prostredia Lászlóvi Sólymosovi list, v ktorom ho informujú o závažnej situácii jadrových reaktorov na Ukrajine a vyzývajú ho k akcii. Postupné predlžovanie životnosti flotile 15 reaktorov sa deje napriek tomu, že nie sú splnené ani tie najdôležitejšie predpísané bezpečnostné opatrenia, a napriek porušovaniu medzinárodného práva a ignorovaniu požiadaviek okolitých krajín aj Európskej únie.

Novinkou v tejto skladačke je informácia, že prevádzkovateľ ukrajinských reaktorov – štátna firma Energoatom – je vo vážnych finančných ťažkostiach, podľa dostupných informácií má zablokované účty, čo pravdepodobne ovplyvňuje aj realizáciu bezpečnostných opatrení spolufinancovaných Európou. Dva reaktory v rizikovom Záporoží sú dočasne odstavené, rozhodovanie o nových licenciách sa odkladá na “druhú polovicu roka 2016”.

Podporili sme s výzvou na podanie sťažnosti pre porušovanie tzv. Dohovoru Espoo Ukrajinou, ktorú dnes Človek v ohrození s podporou ďalších slovenských mimovládnych organizácií doručil rezortu životného prostredia. Obdobné výzvy svojim ministerstvám v najbližších dňoch doručia aj partnerské organizácie v Maďarsku, Rumunsku a Rakúsku.

“Nejde len o Ukrajinu – nebezpečné relicencovanie dosluhujúcich jadrových prevádzok sa deje aj v iných krajinách Európy. Ide o bezpečnosť, demokraciu a hľadanie alternatív. Je dôležité nastaviť rozhodovanie v súlade s medzinárodnými dohovormi – zapojiť občanov a vlády okolitých krajín do rozhodovania so závažným dopadom,“ hovorí kampanierka Človeka v ohrození pri sieti CEE Bankwatch Dana Mareková.

Situácia na Ukrajine sa Slovenska týka vo zvýšenej miere z niekoľkých dôvodov: je to náš východný sused so stále nestabilnou bezpečnostou situáciou, predlžovanie životnosti ukrajinských reaktorov sa deje aj vďaka finančnej podpore Európskej banky pre obnovu a rozvoj a Euroatomu – v oboch má Slovensko, resp. najmä Európska únia významné slovo. Tretím dôvodom je, že už o pár týždňov začína polrok slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré považuje energetickú úniu aj rozvoj Východného partnerstva za strategické východiská.

Share This