Predstavujeme vám biele vrany 2015

Aliancia Fair-play a VIA IURIS včera už po ôsmy raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana trom príbehom statočných ľudí.

Tohtoročnými laureátmi sa stali:

Lekár Alan Suchánek a zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová z piešťanskej nemocnice

Chirurg Alan Suchánek a sestra Magdaléna Kovačovičová sa ako členovia Správnej rady Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch postavili na jeseň 2014 proti nákupu predraženého CT prístroja, ktorý mala dodať firma s vlastníkmi z Cypru a Belize, avšak s minulými väzbami na Pavla Pašku. Svojím postojom a svedectvom spustili vlnu mediálneho a verejného záujmu, ktorá viedla k odstúpeniu viacerých vysokopostavených politikov i zrušeniu samotného nákupu. Ocenení podnikli aj právne kroky proti nezákonnej zmene správnej rady nemocnice. Vyšetrovateľ pred nedávnom v prípade obvinil ôsmich ľudí.

Obaja laureáti zdôrazňujú potrebu zasadiť sa o spoločenské zmeny. Ako hovorí Magdaléna Kovačovičová: „Silu bojovať mi dáva viera, že na bezohľadné konanie sa nemôžeme donekonečna len pasívne prizerať.“ Chirurg Alan Suchánek poukazuje na nedostatok vyvodzovania zodpovednosti: „Na Slovensku nebol nikto odsúdený za korupciu, rozkrádanie. O zmenu sa musíme snažiť všetci alebo aspoň väčšina, inak sa tu nič nezmení.“

Reportér a fotograf Andrej Bán (ocenenie za dlhodobý prínos)

Andrej Bán je známy slovenský fotograf a reportér. Fotí pre renomované časopisy doma aj v zahraničí, v ostatnom období najmä pre .týždeň. Je autorom dvoch výrazných fotokníh – Iné Slovensko a Kosovo. Je tiež autorom námetu dokumentárnych filmov Tisove tiene a My zdes. Andrej cíti vzácnosť a potrebu klasickej reportáže i v časoch, kedy sa informácie zdajú byť zdanlivo dostupné: „Som asi zo starej školy, vyznávam zásadu cestovať, hovoriť s ľuďmi osobne, byť pre čitateľa tým povestným okom a uchom, cez ktoré sa dozvie príbehy.“

Andrej Bán je výnimočný tým, že neposkytuje verejnosti len svedectvo o problémoch, ale pokúša sa ľuďom aj aktívne pomáhať či hľadať riešenia problémov, ktoré mapuje. Ako hovorí: „Cítim silnú potrebu pomôcť adresne ľuďom v núdzi, pretože reportáže ani fotografie nie sú konkrétnou pomocou.“

V roku 1999 s priateľmi založil významnú humanitárnu organizáciu Človek v ohrození a dlhé roky pôsobil v jej vedení. V minulosti naštartoval alebo ako líder pomohol riešeniu viacerých humanitárnych kríz doma aj v zahraničí, rozbiehal historicky jednu z najúspešnejších zbierok pre obete cunami v Ázii, zasadil sa o koordináciu organizácií po ničivých povodniach na východe Slovenska. Ako prvý novinár sa venoval aktuálnej utečeneckej kríze v Európe a roky podrobne mapoval konflikt v Kosove.

Kňaz Anton Srholec (ocenenie za dlhodobý prínos)

Anton Srholec je rímsko-katolícky kňaz, salezián, dlhoročný predseda Konfederácie politických väzňov a zakladateľ resocializačného centra Resoty. Pre svoju túžbu študovať teológiu v zahraničí bol prichytený pri úteku a uväznený na 10 rokov v extrémne ťažkých podmienkach, čo mu vážne podlomilo zdravie. Neskôr mu bol umožnený pobyt v Taliansku, kde bol pápežom aj vymenovaný za kňaza. Kňazské povolanie však nemohol vykonávať a nakoniec mu štát odobral aj súhlas na pôsobenie v duchovnej správe. Po revolúcii mu arcibiskup Sokol súhlas neobnovil a Anton Srholec nemôže doteraz verejne kázať v kostoloch.

Od roku 1992 pomáha ľuďom bez domova, ktorým založil resocializačné centrum Resoty. Zároveň je veľmi aktívnym občanom a kritikom pomerov v cirkvi. Už počas komunizmu prispieval do samizdatov a podpísal petíciu za prepustenie trestne stíhaných františkánov. Aj po revolúcii sa pravidelne zapája do spoločenskej diskusie i rôznych demonštrácií ako všeobecne akceptovaná morálna a spoločenská autorita. V rozhovoroch často zdôrazňuje hodnotu a potrebu slobody: „Vďaka tomu, že som sa dostal až na dno tej neslobody, tak celý život som sníval o slobode. Sloboda je mojím ústredným životným cieľom, programom, témou, ktorá ma stále zaujíma.“

Momentálne je vážne chorý a bojuje s rakovinou.

Laureátov 8. ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátormi ocenenia. Členmi Rady sú: filozof Egon Gál, riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák, novinár Marián Leško, programová riaditeľka Nadácie Pontis Monika Smolová, novinár a spisovateľ Martin M. Šimečka a herečka Emília Vášáryová. Súčasťou Rady sú aj zástupca Aliancie Fair-play a zástupca VIA IURIS. Sošky už tradične vytvoril uznávaný výtvarník Fero Guldan na mieru pre každého z laureátov.

Share This