Program štvrtej vlády Roberta Fica nevyužil šancu posilniť dôveru v spravodlivosť

Programové vyhlásenie kabinetu Roberta Fica sa podrobne venuje zmierňovaniu trestov za hospodársku trestnú činnosť, no omnoho menej priestoru majú návrhy na reálne zlepšenie právneho štátu a posilnenie dôvery ľudí v spravodlivosť. K plánovaným zmenám v súdnej mape či na úrade pre zaistený majetok chýbajú v programovom vyhlásení vlády (PVV) argumenty, hodnotia Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu.

Úprava Trestného zákona aj Trestného poriadku spolu s humanizáciou podmienok vo väzniciach sú oblasti, ktorým nová vláda vo svojom programovom vyhlásení venovala nečakane veľa priestoru. 

“Súhlasíme, že sú to mimoriadne dôležité témy a považujeme za potrebné ich riešiť, no je škoda, že politici, ktorí tu v minulosti vládli 12 rokov, sa im začali venovať až potom, ako boli viacerí z nich trestne stíhaní, či dokonca mali možnosť vyskúšať si podmienky väzby. V oblasti právneho štátu však má Slovensko omnoho vážnejšie problémy, no tým sa vláda vo svojom programovom vyhlásení venuje len veľmi vágne,“ upozorňuje Katarína Batková, riaditeľka Via Iuris.

“Znižovanie trestov aj za korupciu práve v čase, keď je obžalovaných alebo trestne stíhaných okolo sto osôb z éry vlád Smeru, vrátane poslancov za Smer Tibora Gašpara, za Hlas Štefana Žigu, podnikateľov blízkych vláde Jozefa Brhela a Miroslava Výboha, ako aj mnohých ďalších nie je nič iné, ako snaha pomôcť “našim ľuďom”,” konštatovala Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu.  

Ochota spolupracovať, ale len na papieri

Pozitívne by sa dala vnímať deklarovaná ochota zapájať do tvorby zákonov partnerov zo sociálnej či mimovládnej sféry, čo by podľa vyhlásenia malo zvýšiť kvalitu legislatívneho procesu. 

“Ťažko však týmto sľubom dôverovať, keď ich predstavitelia novej vlády porušili ešte predtým, ako získali dôveru v parlamente – či už verbálnymi útokmi na mimovládne organizácie alebo priamym zásahom do rokmi osvedčeného modelu financovania mimovládok prostredníctvom 2 % z dane,” dodáva Batková.

Prázdne frázy o fungujúcom súdnictve

Za premárnenú príležitosť považujú obe odborné organizácie plány vlády na Posilnenie úlohy demokratického štátu. Táto dôležitá časť PVV je plná veľmi vágnych konštatovaní a okrem útokov na špeciálnu prokuratúru v nej vláda nepomenovala žiadne konkrétne problémy vo fungovaní prokuratúry či súdov.

Všeobecné frázy o fungujúcich inštitúciách, efektívnom súdnictve bez prieťahov a primeranom materiálnom zabezpečení súdov nedávajú odpoveď na to, čo konkrétne vláda považuje za problém a ako ho mieni riešiť. Dobrým príkladom je súdna mapa, ktorú chce nová vláda zmeniť. Je to úplne v poriadku, ale zatiaľ neupresnili, v čom konkrétne reforma súdov zlyhala.

Nedostatočne odôvodnený je aj avizovaný zámer zrušiť alebo podstatne zmeniť trestný čin ohýbania práva. “Zatiaľ nie je známe, že by sa naplnili obavy z možného zneužitia voči sudcom. Jediným exponovaným prípadom je odsúdená sudkyňa, ktorá rozhodovala na pokyn Mariána Kočnera,” dodala Zuzana Petková.

Legislatíva si žiada korekcie, ale tým by mala predchádzať odborná diskusia a podrobné vyhodnotenie doterajšieho stavu. 

Premárnená príležitosť posilniť dôveru v spravodlivosť 

S novou vládou sa Via Iuris aj Nadácia Zastavme korupciu zhodujú v názore na postavenie prokuratúry. Organizácie rovnako ako vláda nepovažujú za dobrý nápad meniť súčasný systém na štátne zastupiteľstvo. 

Na druhej strane však vo vyhlásení vlády podľa ich názoru chýba akákoľvek zmienka o zmenách vo fungovaní prokuratúry, ktoré by zabezpečili jej lepšie fungovanie a zvýšili kontrolu činnosti nielen samotnej prokuratúry ale aj jej čelných predstaviteľov, vrátane generálneho prokurátora. 

“Práve dobre fungujúce súdy a prokuratúra majú najvyšší potenciál zvýšiť dôveru ľudí v spravodlivosť, ktorá je dnes na Slovensku veľmi nízka,” hovorí Katarína Batková. 

Zaistený majetok ešte na zmeny potrebuje čas

Ficov kabinet avizuje aj zmeny v Úrade pre správu zaisteného majetku. Tento úrad bol zriadený zákonom len v roku 2020. Zaistenie majetku podozrivých, ak im hrozí prepadnutie majetku, je odpostatneným nástrojom.

Úrad má za cieľ tento majetok do definitívneho verdiktu spravovať, aby sa zachovala jeho hodnota, či už pri rozsudku v prospech podozrivého alebo aj pre štát. Na prípadné vážne zásahy do fungovania samotného úradu tak ešte uplynula krátka doba na reálne hodnotenie jeho činnosti. 

Realita môže byť celkom iná než sľuby

V programovom vyhlásení síce vláda naznačuje, akým témam by sa mohla venovať, no ako už ukázali prvé kroky niektorých ministrov, realita môže byť celkom odlišná. Bude preto veľmi dôležité, aby voliči, voličky aj odborná verejnosť pozorne sledovali výkon vlády a napĺňanie sľubov z PVV.

Použitá fotografia: Jaroslav Novák, TASR

Tlačová správa VIA IURIS a Nadácie Zastavme korupciu

Tlačová správa VIA IURIS a Nadácie Zastavme korupciu

Kontakt pre médiá

E-mail: media@viaiuris.sk

Share This