Reakcia iniciatívy Štrngám za zmenu na rozhovor premiéra R. Fica pre TASR

Vo včerajšom rozhovore pre TASR označil premiér SR iniciatívu Štrngám za zmenu, za ktorou stáli VIA IURIS a ďalšie tri renomované občianske organizácie, za nepriateľskú aktivitu financovanú zo zahraničia.

Iniciatíva Štrngám za zmenu vznikla ako reakcia na neriešenie problému korupcie a únosu štátu v našej krajine. Odborníci a odborníčky zo štyroch organizácií priniesli konkrétne návrhy na riešenie časti problémov súvisiacich s únosom štátu a rozsiahlou korupciou. Konkrétne v oblasti súdnictva, polície, prokuratúry, NKÚ, schránkových firiem a prikrmovania verejných činiteľov. Priniesli odborné riešenia, ktoré nie sú ideologicky ani ľavé, ani pravé, ani konzervatívne či liberálne. Odborné riešenia, s ktorými vo fungujúcich krajinách prichádzajú ministri, prípadne opozícia.

Iniciatíva Štrngám za zmenu oslovila všetky relevantné politické strany s výzvou o podporu týchto opatrení a záväzok zaviesť ich do praxe po parlamentných voľbách 2016. Šesť politických strán sa k opatreniam iniciatívy zaviazalo, štyri z nich dnes sedia v NR SR, dve sú súčasťou vládnej koalície. Viaceré z opatrení iniciatívy sa dostali do programového vyhlásenia najnovšej vlády Roberta Fica, ktoré, predpokladáme, plánuje premiér a jeho ministri v najbližších rokoch napĺňať.

Aj politická strana Smer-SD bola oslovená, aby sa k opatreniam pridala, avšak neúspešne a bez reakcie.

Sme presvedčení, že podpora protikorupčných opatrení je vo verejnom záujme a musí byť kľúčovou témou verejnej diskusie. Premiér Fico sa k nej osobne prihlásil, keď v spolupráci s Americkou obchodnou komorou prezentoval akčný plán boja proti korupcii. V tejto súvislosti je prirodzené, že našu iniciatívu okrem politických strán a zástupcov privátneho sektora podporili aj veľvyslanectvá krajín, ktoré dbajú o presadzovanie myšlienok právneho štátu a spravodlivosti.

So znepokojením sledujeme, aký jazyk premiér používa v súvislosti s občianskym sektorom, ktorý za posledné dekády viackrát dokázal, že je veľmi efektívnym a dôležitým aktérom pri ochrane verejného záujmu a v boji proti korupcii. Rovnako považujeme za nebezpečné, ak sa nás premiér pokúša zatiahnuť do svojich politických hier a vykresľovať snahy tretieho sektora ako nepriateľské.

Opatrenia Štrngám za zmenu sú k dispozícii pre tretiu vládu Roberta Fica. Vedieme dialóg o ich naplnení s vládnymi aj opozičnými politikmi, ako aj odborníkmi na ministerstvách a úradoch. Okrem odbornej podpory však plánujeme aj dôsledne sledovať ako tretia vláda Roberta Fica bojuje s korupciou a únosom štátu a jej snahy hodnotiť a komentovať.

Share This