Štát tajil informácie o dotácii pre Duslo neprávom

Krajský súd rozhodol, že ministerstvo hospodárstva postupovalo nezákonne, keď odmietlo sprístupniť informácie o poskytnutí investičnej pomoci pre Duslo Šaľa.

Duslu Šala, ktoré patrí do portfólia firiem Andreja Babiša, ministerstvo potichu v roku 2014 schválilo daňové prázdniny v hodnote viac ako 58 miliónov eur. V tom čase išlo o tretiu najvyššiu štátnu investičnú pomoc v histórii Slovenska. Hoci vláda dovtedy bežne zverejňovala informácie o štátnych dotáciách, v tomto prípade tak neurobila.

Novinár Adam Valček, žiadal od ministerstva hospodárstva bližšie informácie. Ministerstvo mu ich však odmietlo poskytnúť s argumentom, že ide o obchodné tajomstvo.

Minulý týždeň krajský súd rozhodol, že nestačí, ak sa ministerstvo schová za tvrdenie, že dané informácie sú obchodným tajomstvom. Musí presvedčivo zdôvodniť, že požadované informácie skutočne obchodným tajomstvom sú.

„Toto rozhodnutie je zásadné pre celú občiansku spoločnosť. Znamená, že ministerstvu sa zúžil priestor na svojvoľné utajovanie podrobností o projektoch, ktoré sú dotované z verejných prostriedkov. Ďakujem VIA IURIS a advokátke Eve Kováčechovej, ktorá ma zastupovala v tomto prípade,“ dopĺňa Adam Valček.

Share This