Ústavný súd SR so siedmimi sudcami nemožno považovať za funkčný

Parlamentu sa dnes opäť nepodarilo zvoliť kompletný počet kandidátov na ústavných sudcov. Veríme, že parlament zodpovedne pristúpi k ochrane práv občanov a v zajtrajšej opakovanej voľbe zvolí zostávajúcich kandidátov na ústavných sudcov. Šesť zvolených kandidátov nestačí, pretože iba v kompletnom obsadení môže Ústavný súd naplno a efektívne rozhodovať a účinne chrániť práva ľudí.

Dôveru občanov v právny štát buduje vo veľkej miere aj nezávislý a naplno fungujúci Ústavný súd. Povinnosťou poslancov NR SR voči občanom je zabezpečiť, aby jedna z najvplyvnejších štátnych inštitúcií bola plne obsadená. Dnes zvolených 6 kandidátov na ústavných sudcov by posunulo status Ústavného súdu SR zo „skoro nefunkčný“ na „funguje veľmi ťažko“.

„Za predpokladu, že by prezident zo šiestich zvolených kandidátov vybral troch ústavných sudcov, posledný garant spravodlivosti – Ústavný súd SR, by bol v sedemčlennom zložení schopný zrušiť protiústavný zákon iba za predpokladu, že všetci 7 sudcovia by hlasovali jednomyseľne. Rovnako komplikované by bolo v takomto zložení chrániť práva ľudí,“ zhodnotila Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS.  

Share This