Výnimočné príbehy o odvahe a vytrvalosti, ktoré menia Slovensko k lepšiemu

Vo VIA IURIS tento rok oslavujeme 25. výročie. Pri tejto príležitosti som mal možnosť stretnúť mnohých ľudí, ktorí tvorili či stále tvoria príbeh našej organizácie. Napríklad pani Elena Blahutová, niekdajšia starostka obce Ďubákovo.

„Obyvateľstvo sa ponechá na dožitie“
Táto malá obec mala byť v 80. rokoch kvôli plánovanej výstavbe vodnej elektrárne zaliata vodou. Miestni boli v slepej uličke, keďže 15 rokov nemohli rekonštruovať svoje vlastnoručne postavené domy ani budovať nové. Úrady tam totiž kvôli elektrárni vyhlásili stavebnú uzáveru: „Obyvateľstvo sa ponechá na dožitie“… „Zakazuje sa realizácia stavieb, ktorá by mohla viesť k vyššiemu ohodnoteniu pri ich vykupovaní ,“ písalo sa v úradných dokumentoch.

„Na ten deň nezabudnem do konca života. Bola zima, tesne po Novom roku. Prišla mi zásielka z ústavného súdu. Nedočkavo som obálku otvorila a našla som v nej ústrižok z novín s mojou fotkou a pri nej titulok: Súboj Dávida s Goliášom vyhrala obec Ďubákovo! V tej chvíli mi oči zaliali slzy,“ zaspomína s úsmevom pani Blahutová.

Chceme pomáhať, kým bude treba
Pamätné rozhodnutie ústavného súdu, ktorý uzáveru zrušil, bolo vtedy zadosťučinením nielen pre Ďubákovčanov, ale aj veľkým povzbudením pre trojicu mladých nadšených právnikov a aktivistov, ktorí tejto dedinke pomáhali. Veď práve preto, len pár rokov po páde socializmu, založili Centrum na podporu miestneho aktivizmu, predchodcu VIA IURIS. Chceli pomáhať ľuďom, presadzovať férovosť a občiansky hlas.

Prvotná myšlienka a vízia, z ktorých VIA IURIS vzišla, sa doteraz nezmenila. Za každou kauzou, či právnym problémom vidíme v prvom rade ľudskú tvár, ktorej chceme pomôcť.

Po 25 rokoch však už vieme, že nespravodlivosť je nadčasová. Preto tu chceme byť tak dlho, ako nás budete potrebovať.

Snažíme sa zo Slovenska urobiť krajinu, kde ľudia nie sú voči moci bezmocní. Pomáhame ľuďom, vylepšujeme zákony, usilujeme sa o to, aby súdy, polícia a prokuratúra fungovali bez politických vplyvov.

Ďakujem Vám za Vašu neoceniteľnú pomoc.

Želám Vám vianočné sviatky plné pohody a lásky.

Milan Šagát
výkonný riaditeľ

Share This