www.zadobruvolbu.sk – všetko, čo potrebujete vedieť o výbere generálneho prokurátora

Aké má kompetencie Generálny prokurátor SR(GP), kto sa ním môže stať, aké kompetencie má prokuratúra, ktorú riadi či podrobnosti o výbere jedného z najvplyvnejších ľudí v krajine – odpovede na tieto a iné otázky nájdete na webe organizácie VIA IURIS – zadobruvolbu.sk.

ŠIROKÁ VEREJNOSŤ MUSÍ MAŤ DOSTATOK INFORMÁCIÍ

Výber a voľba generálneho prokurátora je jednou z nasledovanejších udalostí tohto roka. V júli 2020 skončí funkčné obdobie generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, ktorý túto funkciu vykonáva 7 rokov. Samotnej voľbe bude s najväčšou pravdepodobnosťou predchádzať zmena zákona, ktorú v máji odštartovalo podanie poslaneckého návrhu do parlamentu.

Keďže generálny prokurátor má kompetencie zasiahnuť do akékoľvek prípadu na prokuratúre, a teda môže významným spôsobom ovplyvňovať plnenie všetkých kompetencií prokuratúry tým správnym, ale aj nesprávnym smerom, je veľmi dôležité, kto túto funkciu vykonáva. Zistenia z nedávnej minulosti však ukazujú prokuratúru v zlom svetle a ľudia jej nedôverujú. Len dobre informovaná spoločnosť dohliadne na to, aby kompetentní nevybrali a nezvolili nevhodného kandidáta. Preto sme najdôležitejšie fakty o úlohe, možnostiach a fungovaní prokuratúry ako takej, sústredili na jedno dostupné miesto.

www.zadobruvolbu.sk – VŠETKO DÔLEŽITÉ O PROKURATÚRE

Organizácia VIA IURIS preto pripravila webovú stránku, na ktorej návštevník nájde podrobné informácie o kompetenciách, fungovaní a výbere a voľbe Generálneho prokurátora SR. Pre komplexný pohľad je stránka doplnená aj o všeobecné informácie o právomociach či postavení radových prokurátorov. Stránka bude v priebehu výberu a voľby prinášať aktuálne informácie, vrátane profilov uchádzačov či sadu odborných otázok použiteľných počas vypočúvania nominantov.

Široká verejnosť i médiá tak budú mať v nasledujúcich mesiacoch k dispozícii tie najdôležitejšie informácie o výbere a voľbe generálneho prokurátora na jednom mieste.

 

Share This