Zákon o mimovládkach – poďme spolu hľadať riešenie

Spolu s Nadáciou Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko a ďalšími organizáciami či platformami vyzývame poslancov na diskusiu o novele zákona o mimovládkach, ktorú predložila SNS.

Návrh poslancov SNS je v rozpore s európskym právom, vypracovali a poslali sme preto parlamentným stranám vlastné návrhy, ako naozaj zvýšiť transparentnosť aj dôveryhodnosť mimovládok.

Novela zákona, ktorá je v druhom čítaní v Národnej rade má podľa predkladateľov priniesť vyššiu transparentnosť. Organizácie, ktoré majú zdroje zo zahraničia, to budú musieť povinne uvádzať pri svojom názve. V prípade pochybenia ich bude môcť ministerstvo vnútra rozpustiť. Podobný maďarský zákon označil Európsky súdny dvor za rozpor s európskym právom.

“Oceňujeme záujem o pomoc neziskovému sektoru prostredníctvom zvýšenia transparentnosti. Viaceré časti navrhovaného zákona však k deklarovaným cieľom neprispejú, naopak sú v rozpore so slobodou združovania chránenou ústavou aj v rozpore s Chartou základných práv EÚ,” uviedla Katarína Batková z Via Iuris.

MVO navrhujú vypustiť ustanovenie o označovaní organizácií so zrahraničnou podporou, rovnako chcú zachovať anonymitu darcov s tým, že štát bude mať právo tieto dary kontrolovať tak ako doteraz. Povinné zverejnenie mien všetkých darcov by bolo tiež v rozpore s právom EÚ. MVO naopak ocenili napríklad rozšírenie povinnosti predkladať výročnú správu.

“Kritika mimovládok v tomto prípade mieri naslepo, keďže práve organizácie ako tie naše dlhé roky zverejňujú aj nad rámec zákona svoje výročné správy, auditované účtovné závierky či zoznam donorov a zdroje financovania. Dlhodobo zároveň podporujeme aj väčšiu transparentnosť naprieč tretím sektorom, nemalo by sa tak však diať cez škodlivé nálepkovanie či neúmernú byrokraciu a likvidačné sankcie,“ hovorí riaditeľ Transparency International Slovensko Michal Piško.

Za užitočné tiež považujú, ak budú verejné účtovné závierky. “V minulosti sme sa pri investigatíve stretli s tým, že mnohé OZ, ktoré prevádzkujú dezinfoweby,  o sebe nezverejňovali takmer nič a hospodárili s nemalými rozpočtami. Verejnosť by mala vedieť, odkiaľ majú peniaze, keďže majú snahu ovplyvňovať verejnú mienku,” konštatoval Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu.

MVO v liste poslancom navrhujú stretnutie a dialóg o zmenách v novele zákona o mimovládnych organizáciách.

 

List podporili:

Ondrej Gallo, Nadácia pre deti Slovenska

Andrej Vršanský, Liga za duševné zdravie

Lucia Szabová, Klimakoalícia

Zuzana Janíčková, Centrum materiálnej pomoci Banská Bystrica

Dominika Hradiská, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií

Michal Kišša, Pontis

Juraj Lizák, Rada mládeže Slovenska

Michal Piško, Transparency International Slovensko

Zuzana Petková, Nadácia Zastavme korupciu

Katarína Batková, VIA IURIS

 

Tlačová správa VIA IURIS, Nadácie Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko

Tlačová správa VIA IURIS, Nadácie Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko

Kontakt pre médiá

E-mail: media@viaiuris.sk

Share This