Vyzývame na širšiu odbornú diskusiu o voľbe ústavných sudcov

VIA IURIS víta, že strany vládnej koalície začali minulý týždeň rokovať o zmenách vo voľbe sudcov Ústavného súdu SR. Organizácia v tejto súvislosti vyzýva strany vládnej koalície, aby do diskusie o budúcnosti tohto kľúčového ústavného orgánu prizvali aj širšiu odbornú verejnosť, keďže ide nielen o politickú ale aj o odbornú otázku.

„Problémy s voľbou a menovaním ústavných sudcov v minulosti ukázali, že je jednoznačne potrebné zmeniť spôsob voľby kandidátov na sudcov. Je potrebné zvýšiť počet poslancov potrebných na zvolenie kandidáta na ústavného sudcu, zlepšiť ich posudzovanie a vypočutie v parlamente a sprísniť požiadavky, ktoré musia kandidáti na ústavných sudcov splniť. Ústavnými sudcami by sa mali stávať iba uznávané právnické osobnosti s vysokou morálnou integritou“, hovorí Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s VIA IURIS.

VIA IURIS považuje medializované návrhy strany MOST-HÍD na zvýšenie počtu poslancov potrebných na zvolenie kandidáta na ústavného sudcu za pozitívne. Návrh zvýšiť kvórum  na 90 poslancov a v druhom kole voľby na 76 poslancov zvyšuje legitimitu ústavných sudcov, samotného Ústavného súdu SR a napĺňa odporúčanie Benátskej komisie. Rovnako považuje VIA IURIS za pozitívny aj návrh, aby za kandidáta mohla byť zvolená iba všeobecne uznávaná osobnosť v oblasti práva.

Organizácia VIA IURIS však zároveň upozorňuje, že je potrebné zmeniť aj proces posudzovania a vypočutia kandidátov v parlamente. V minulosti boli totiž vypočutia kandidátov v ústavnoprávnom výbore iba formálne a nepreverili ich spôsobilosť byť ústavnými sudcami. VIA IURIS navrhuje zriadiť poradný výbor zložený z uznávaných právnikov, zástupcov parlamentu, prezidenta, Ústavného súdu, Najvyššieho súdu, Súdnej rady a právnických fakúlt. Tento výbor by vykonával dôkladné, odborné a verejné vypočutie kandidátov a predkladal by poslancom parlamentu stanovisko a odporúčanie ku každému kandidátovi.

Organizácia VIA IURIS je presvedčená, že voľba nových sudcov Ústavného súdu SR je jednou z najväčších výziev slovenskej politiky v roku 2018. Tento rok sa bude voliť 18 kandidátov, z ktorých bude vymenovaných 9 ústavných sudcov. Keďže ústavný súd má celkovo 13 sudcov, zmení sa väčšina ústavných sudcov, vrátane predsedu súdu. Títo sudcovia budú 12 rokov rozhodovať o najvýznamnejších otázkach a sporoch a budú výrazne ovplyvňovať podobu Slovenska až do roku 2031.

Share This

Pre poskytovanie lepších služieb používa táto stránka súbory cookies. Viac informácií

Pre poskytovanie lepších služieb používa táto stránka súbory cookies. Pokračovaním bez zmeny ich nastavení alebo kliknutím na tlačidlo "Súhlasím" súhlasíte s touto politikou.

Zavrieť