Nové stavebné zákony vs. nájomné byty

“Zmeníme legislatívu a môžeme začať konečne stavať štátne nájomné byty,” povedal v auguste 2020 Boris Kollár.  Tento argument v rôznych obmenách používali Štefan Holý a hnutie SME RODINA na obhajobu potreby rýchleho schválenia nových, no nekvalitných stavebných zákonov.
 

Hlavne rýchlo

Štefan Holý všetko podriadil tomu, aby bola nová legislatíva čo najskôr schválená. Rýchlosť povýšil nad kvalitu. K návrhom nových stavebných zákonov nebol predložený legislatívny zámer, nepredchádzala im žiadna odborná diskusia a na pripomienkovanie návrhov určil úrad Štefana Holého vždy tú najkratšiu možnú lehotu.
 

A čo tie nájomné byty?

Rovnako ako SME RODINA aj my si myslíme, že výstavba štátom podporovaného nájomného bývania je nesmierne dôležitá. Najmä v dnešnej dobe, keď si bývanie za komerčné ceny môže dovoliť čoraz menej ľudí.
Výstavba nájomných bytov podľa nových zákonov má však jeden háčik. Faktom totiž je, že podľa návrhov schválených v parlamente vstúpia nové stavebné zákony do účinnosti až 1. apríla 2024. To je mesiac po skončení aktuálneho volebného obdobia.
 
Dnešná vláda tak podľa novej stavebnej legislatívy nepostaví ani jeden nájomný byt.
 

Nájomné byty sa dajú stavať aj dnes

Je otázne, komu rýchle prijatie nekvalitných a nevyvážených zákonov v skutočnosti prospelo. Ak by naozaj išlo len o výstavbu nájomných bytov, tak tie sa dajú stavať aj podľa súčasného stavebného zákona.
 
Skvelým príkladom je Oravská Polhora. Za 20 mesiacov tu prostredníctvom vlastnej obecnej firmy postavili 19 nájomných bytov. V novej bytovke môžu ľudia získať bývanie už za 110 EUR mesačne.  Ak malá oravská obec dokázala postaviť nájomné bývanie podľa dnes platných stavebných zákonov, prečo to nedokáže aj štát?
 
Blog VIA IURIS

Blog VIA IURIS

Kontakt pre médiá:

Telefón: +421 905 890 909
E-mail: media@viaiuris.sk

Share This