Zmeňme §363

Spustili sme podpisovú akciu za zmenu paragrafu 363

„Paragraf 363 nesmie slúžiť na to, aby obvinení unikali pred súdom“ tvrdia Nadácia Zastavme korupciu a VIA IURIS.

Ustanovenie § 363 Trestného poriadku je tu s nami už dlhé roky, no preslávil ho až aktuálny generálny prokurátor. Maroš Žilinka spravil z § 363 popkultúrny fenomén. „Je to jediný paragraf, ktorý pozná celé Slovensko,“ pripomínajú organizácie.

Podpisovú akciu na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku odštartovali v stredu mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu a VIA IURIS. Vyzývajú vládu a koaličných poslancov, aby upravili právomoci generálneho prokurátora tak, aby tento paragraf nepomáhal obvineným unikať pred súdom.

Kde vidia odborníci a odborníčky problém

Paragraf 363 je výnimočný opravný prostriedok, ktorým generálny prokurátor môže zrušiť právoplatné rozhodnutia v prípravnom konaní v prípade, ak bol porušený zákon (t.j. rozhodnutia, ktoré vydá prokurátor alebo policajt).

V súčasnosti však generálny prokurátor paragraf výrazne nadužíva a obchádza zákaz negatívnych pokynov. (Zákon generálnemu prokurátorovi zakazuje prikázať prokurátorovi , aby niekoho nestíhal alebo neobvinil. Generálny prokurátor to však nepriamo cez 363 robí.)

Najvyšší súd zároveň vo svojom prelomovom rozhodnutí konštatoval, že generálny prokurátor nemá posudzovať dôkazy, pretože to spadá do právomoci súdov.

Voľný výklad generálneho prokurátora o tom, ako môže paragraf 363 používať, už pomohol viacerým vplyvným osobám, ktoré boli obvinené zo závažných trestných činov. Medzi “vyslobodenými” sú Slavomír Haščák, Peter Brhel, Peter Kažimír, Zoroslav Kollár, Vladimír Pčolinský, Štefan Žiga, či Zuzana Plačková. Generálna prokuratúra pri nich dostatočne a zrozumiteľne nevysvetlila, prečo sa rozhodla práve v ich prípade použiť taký výnimočný prostriedok.

„Sme preto presvedčení, že § 363 treba zmeniť a rovnako je potrebné zúžiť aj právomoci generálneho prokurátora pri jeho používaní,“
konštatujú VIA IURIS a Nadácia Zastavme korupciu.

Dôvodom pre zrušenie právoplatného rozhodnutia GP by podľa nich malo byť iba “podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci.”

Zároveň by však mali byť prijaté ďalšie záruky, ktoré obmedzia priestor na zneužitie tohto inštitútu a to tak, že z preskúmavania generálneho prokurátora by mali byť vylúčené tie rozhodnutia, o ktorých už rozhodoval súd (napr. o väzbe). Uznesenie podľa § 363 TP by malo byť preskúmateľné súdom.

ℹ️ Viac informácií k našej výzve nájdete na www.zastavme363.sk

✍️ Výzvu môžete podpísať na cutt.ly/zastavme363

Tlačová správa VIA IURIS a Nadácie Zastavme korupciu

Tlačová správa VIA IURIS a Nadácie Zastavme korupciu

Kontakty
media@viaiuris.sk

Projekt ‘Piliere právneho štátu’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

ACF

Mohlo by vás zaujímať

 

Share This