Vyzývame M. Žilinku na odbornú diskusiu o zmenách § 363 TP

Spoločne s Nadáviou Zastavme korupcou vyzývame generálneho prokurátora M. Žilinku na odbornú diskusiu o možnosti zmeny pri používaní § 363 TP.

Parlament v utorok odmietol návrh poslanca Valáška na zmenu § 363 Trestného poriadku. Je to už tretia stopka pre úpravy tohto paragrafu za uplynulé dva týždne, keď najskôr neprešiel návrh poslancov OĽaNO, potom sa do druhého čítania nedostal ani návrh od SaS.

Považujeme za hanebné, že za zmeny § 363 TP opakovane nehlasovali poslankyne a poslanci SME Rodina a ani poslanec OĽaNO Igor Hus. Tým, že zákon ani len neposunuli do druhého čítania, znemožnili akúkoľvek diskusiu o možných zmenách v pléne parlamentu.

Poslankyne a poslanci protikorupčnej koalície tak nielenže dlhodobo ignorujú prísľub z programového vyhlásenia svojej vlastnej vlády, ale už aj vôľu 25 000 ľudí, ktorí sa podpísali pod verejnú výzvu za zmeny § 363 TP, ktoré Nadácia Zastavme korupciu a VIA IURIS odovzdali minulý týždeň v parlamente.

“To, že § 363 TP je potrebné zmeniť, netvrdíme len my, ale aj odborníci z prokuratúry, akademici či vyšetrovatelia. Zástancovia aj odporcovia tohto paragrafu sa na potrebe zmeniť 363-ku zhodli počas odbornej diskusie, ktorú sme zorganizovali”, upozorňuje Katarína Batková, výkonná riaditeľka VIA IURIS.

Dnes je jasné, že vláda, ktorá získala mandát od voličov najmä pre svoj protikorupčný program, nemá záujem zmeniť § 363 TP tak, aby jeho používanie bolo transparentné a predvídateľné. Ak zmenu nedokáže presadiť “protikorupčná” koalícia, tak jediným, kto ešte má právomoc na dosiahnutie aspoň nejakých zmien, je Generálny prokurátor SR.

Vyzývame preto Maroša Žilinku na odbornú diskusiu o možnostiach upraviť prax generálneho prokurátora pri aplikácii § 363 TP aj bez zmeny trestného poriadku. Dnes je totiž používanie paragrafu 363 TP do veľkej miery ovplyvnené interným príkazom generálneho prokurátora o postupe prokurátora v trestnom konaní o mimoriadnych opravných prostriedkoch a zmeniť ho môže iba Maroš Žilinka.

“Domnievame sa, že zástupcovia prokuratúry, akademická obec a ďalší odborníci by spoločne mohli nájsť konsenzus a obnoviť dôveru verejnosti v spravodlivé využívanie § 363,” dodala Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.

Tlačová správa VIA IURIS

Tlačová správa VIA IURIS

Kontakt pre médiá:

E-mail: media@viaiuris.sk

Projekt ‘Piliere právneho štátu’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

ACF

Share This