Voľba policajného prezidenta
Voľba policajného prezidenta

Pomôžte nám zastaviť nekvalitné stavebné zákony

V utorok 22.marca budú poslanci a poslankyne parlamentu hlasovať o návrhoch nových stavebných zákonov. Dlhodobo upozorňujeme, že aktuálne znenie zákonov je mimoriadne nekvalitné, obsahuje mnoho chýb a neprimerane zvýhodňuje záujmy developerov. Naše najzásadnejšie výhrady k novým stavebným zákonom nájdete v článku na našom webe, alebo v PDF dokumente.

Potrebujeme vašu pomoc

Nespochybňujeme potrebu stavať nové nájomné byty či komerčné nehnuteľnosti, rozumieme tomu, že stavebné konania treba skrátiť, pretože trvajú pridlho. No zároveň sme presvedčení, že stavebné zákony, podľa ktorých výstavba prebieha musia byť kvalitné a spravodlivé pre všetkých občanov Slovenska. Aktuálne návrhy takými, žiaľ, nie sú.

Naše dve hromadné pripomienky k novým stavebným zákonom svojimi podpismi podporilo viac ako 17 000 ľudí. Vysvetľujeme, diskutujeme, pripomienkujeme… K novej legislatíve majú okrem nás výhrady aj samosprávy či pamiatkári, ktorí na protest dokonca na jeden večer zhasli osvetlenie pamiatok po celom Slovensku. Nič nepomohlo. Návrhy nových stavebných zákonov prešli cez vládu, aj prvým čítaním v parlamente. Teraz potrebujeme Vašu pomoc.

 

Napíšte poslankyniam a poslancom ?

Pokiaľ súhlasíte s našimi výhradami k novým stavebným zákonom, pošlite, prosím,  poslankyniam a poslancom NR SR email s výzvou, aby takúto nekvalitnú legislatívu nepodporili.

O úspechu či neúspechu stavebných zákonov môžu v tejto chvíli rozhodnúť už len poslanci vládnej koalície, pripravili sme preto znenie výzvy aj zoznam emailových adries koaličných poslancov.

Email môžete vytvoriť jedným kliknutím, alebo jeho znenie môžete skopírovať, vložiť do emailu a odoslať naraz na všetky uvedené adresy. Zoznam adries obsahuje 93 oficiálnych emailov poslakýň a poslancov koaličných strán, ako aj emaily nezaradených, ktorí vo voľbách kandidovali za strany dnešnej vládnej koalície.

Ďakujeme za pomoc ❤️

 

Email pre poslankyne a poslancov NR SR

Ak máte vo svojom počítači predvolený emailový klient (Outlook, Thunderbird, Apple Mail, Windows Mail a pod.) tak stačí kliknúť na link nižšie a email pre poslankyne a poslancov sa vytvorí automaticky.

Pokiaľ používate Gmail alebo inú webmail službu, tak budete musieť skopírovať predmet, text aj adresy manuálne.
Nezaberie vám to však viac ako 1 minútu.

Predmet:

Zastavte nekvalitné stavebné zákony

Text výzvy:

Vážená pani poslankyňa, vážený pán poslanec,

v utorok 22. marca budete v druhom čítaní hlasovať o návrhu Zákona o územnom plánovaní a o návrhu Zákona o výstavbe.

Na základe verejne publikovaných stanovísk odborných organizácií, predstaviteľov samospráv či pamiatkových úradov považujem znenie nových stavebných zákonov za nekvalitné a nevyvážené.
Ich prijatím v navrhovanej podobe môže prísť k ohrozeniu práv občanov, ochrany životného prostredia aj k porušeniu, pre Slovensko právne záväzných, medzinárodných dohovorov.

Návrhy stavebných zákonov sú v tejto podobe neopraviteľné a je potrebné vrátiť ich predkladateľovi.
Žiadam Vás preto, aby ste nové stavebné zákony v navrhovanom znení odmietli. 

Najväčšie nedostatky nových stavebných zákonov:

  • neprimerane zvýhodňujú záujmy developerov a zhoršujú postavenie susedov či verejnosti pri povoľovaní stavieb,
  • dávajú priveľkú právomoc projektantovi, ktorý v procese nie je nezaujatý, keďže ho platí stavebník,
  • počet všeobecných stavebných úradov znižujú z niekoľkých stoviek na osem (!),
  • neriešia dostatočne problém s tzv. čiernymi stavbami
  • odvolávajú sa na neexistujúce znenie zákona,
  • nezohľadňujú klimatickú zmenu,
  • vychádzajú z toho, že všetky obce majú aktuálny a komplexný územný plán, no viac ako polovica z nich ho nemá.

Kompletné znenie najzásadnejších výhrad k novým stavebným zákonom si môžete stiahnuť tu:
https://viaiuris.sk/wp-content/uploads/2022/02/20220201-VIAIURIS-stavebne-zakony-pripomienky.pdf

Verím, že svojím hlasovaním pomôžete zastaviť nekvalitnú legislatívu, ktorá bude mnoho rokov priamo či nepriamo ovplyvňovať životy všetkých obyvateľov Slovenska.

S úctou

Emailové adresy:

michal.sipos@nrsr.sk;anna.andrejuvova@nrsr.sk;gabor.grendel@nrsr.sk;robert.halak@nrsr.sk;richard.vasecka@nrsr.sk;milan.vetrak@nrsr.sk;martina.brisudova@nrsr.sk;kristian.cekovsky@nrsr.sk;peter.dobes@nrsr.sk;lucia.drabikova@nrsr.sk;dominik.drdul@nrsr.sk;martin.fecko@nrsr.sk;gyorgy.gyimesi@nrsr.sk;katarina.hatrakova@nrsr.sk;eva.horvathova@nrsr.sk;igor.hus@nrsr.sk;monika.kavecka@nrsr.sk;jan.kerekreti@nrsr.sk;sebastian.kozarec@nrsr.sk;monika.kozelova@nrsr.sk;marek.krajci@nrsr.sk;peter.kremsky@nrsr.sk;juraj.krupa@nrsr.sk;karol.kucera@nrsr.sk;milan.kuriak@nrsr.sk;lukas.kyselica@nrsr.sk;peter.liba@nrsr.sk;jana.majorova@nrsr.sk;radovan.marcincin@nrsr.sk;anna.mierna@nrsr.sk;marcel.mihalik@nrsr.sk;erik.narjas@nrsr.sk;richard.nemec@nrsr.sk;zita.plestinska@nrsr.sk;peter.pollak@nrsr.sk;milan.potocky@nrsr.sk;jozef.procko@nrsr.sk;anna.remiasova@nrsr.sk;andrej.stancik@nrsr.sk;jan.szollos@nrsr.sk;marek.sefcik@nrsr.sk;jaromir.sibl@nrsr.sk;maria.sofranko@nrsr.sk;tomas.sudik@nrsr.sk;romana.tabak@nrsr.sk;vojtech.toth@nrsr.sk;jarmila.vanova@nrsr.sk;peter.vons@nrsr.sk;anna.zaborska@nrsr.sk;vladimir.zajacik@nrsr.sk;peter.pcolinsky@nrsr.sk;jozef.lukac@nrsr.sk;milos.svrcek@nrsr.sk;martin@borgula.sk;ludovit.goga@nrsr.sk;petra.hajselova@nrsr.sk;jozef.hlinka@nrsr.sk;eva.hudecova@nrsr.sk;jaroslav.karahuta@nrsr.sk;igor.kasper@nrsr.sk;boris.kollar@nrsr.sk;lubos.krajcir@nrsr.sk;petra.kristufkova@nrsr.sk;patrick.linhart@nrsr.sk;adriana.pcolinska@nrsr.sk;monika.peter@nrsr.sk;zuzana.sebova@nrsr.sk;anna.zemanova@nrsr.sk;roman.foltin@nrsr.sk;alojz.baranik@nrsr.sk;jan.bencik@nrsr.sk;jana.ciganikova@nrsr.sk;peter.cmorej@nrsr.sk;ondrej.dostal@nrsr.sk;jarmila.halgasova@nrsr.sk;marek.hattas@nrsr.sk;radovan.kazda@nrsr.sk;milan.laurencik@nrsr.sk;vladimir.ledecky@nrsr.sk;tomas.lehotsky@nrsr.sk;michal.luciak@nrsr.sk;vladimira.marcinkova@nrsr.sk;peter.osusky@nrsr.sk;radovan.sloboda@nrsr.sk;marian.viskupic@nrsr.sk;miroslav.ziak@nrsr.sk;martin.cepcek@nrsr.sk;miroslav.kollar@nrsr.sk;jan.kroslak@nrsr.sk;jan.micovsky@nrsr.sk;alexandra.pivkova@nrsr.sk;juraj.seliga@nrsr.sk;miriam.sutekova@nrsr.sk;tomas.valasek@nrsr.sk;jana.zitnanska@nrsr.sk

Získajte informácie o stavebných zákonoch ako prví

Viac ako 30 000 odberateľom nášho newslettra posielame emailom najaktuálnejšie informácie o vývoji stavebných zákonov.
Pridajte sa k nim aj vy.

Odoslaním mojich údajov vyjadrujem súhlas s ich spracovaním v rámci pravidiel ochrany osobných údajov.

Svoj email môžete kedykoľvek vymazať z našej databázy prostredníctvom odhlasovacieho linku, ktorý nájdete v každom newslettri.

Blog VIA IURIS

Blog VIA IURIS

Kontakt pre médiá:

Telefón: +421 905 890 909
E-mail: media@viaiuris.sk

Share This